14. března 2019

Férová snídaně ve Zlíně 11. května

v sobotu 11. května se ve Zlíně uskuteční piknik na podporu pěstitelů - Férová snídaně. Zlín se tak opět přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách. Na to reaguje hnutí fair trade, které usiluje o to, aby pěstitelé za své zboží dostávali dostatečné výkupní ceny. Jednou z konkrétních snah o prosazování fair trade je certifikace Fairtrade. Ta garantuje zapojeným pěstitelům minimální výkupní ceny a fairtradový příplatek, který mohou dle svého uvážení investovat do rozvoje své komunity. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy, zajistit si např. pitnou vodu nebo zdravotní péči nebo pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

"Loni se nás sešla téměř stovka, snad letos tuto hranici pokoříme," uvedla organizátorka zlínské snídaně Zdenka Barošová. Akci pořádá ve Zlíně již pošesté. "Každý rok je to skvělé dopoledne, ať už nám počasí přeje nebo ne. Skupinky lidí rozesetí mezi altánem a dřevěnými kůly na sezení, deky plné dobrot, pobíhající děti a někdy i psi, prostě paráda. Tyto komunitní akce mají vždy skvělou atmosféru," dodává.

Akce se koná v Česku již podeváté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Ve Zlíně proběhne od 10:00 hodin v parku Komenského, základní stanoviště bude na dřevěných kůlech na sezení, v případě deště se přesuneme do altánu.

"Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 8 100 lidí na 172 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí," uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Zde najdete ilustrační fotografie z předchozího ročníku Férové: https://klub.csr-zlin.cz/ferova-snidane-2018-je-za-nami/

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

Kontakt na Fairtrade Česko a Slovensko:

Stanislav Komínek, koordinátor Férové snídaně, 774 737 176, stanislav.kominek@fairtrade-cesko.cz

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Více na https://www.fairtrade-cesko.cz/fairtrade/co-je-fairtrade/

Příjemný den přeje

Zdenka Barošová

certifikovaný manažer CSR, poradce

předseda Klubu podnikatelek ze Zlínska, z.s.

t 777-01-04-47

barosova@csr-zlin.cz / klub@csr-zlin.cz

www.csr-zlin.cz / www.klubPODNIKATELEKzlin.cz

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
27. 5. 2019
Svátek má Valdemar.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

7. června 2018

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2017

Ke stažení:

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2019 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio