31. března 2017

Férová snídaně ve Zlíně 2017

v sobotu 13. května se ve Zlíně opět uskuteční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů - Férová snídaně NaZemi.

Proběhne od 10:00 do 12:00 hodin v parku Komenského poblíž altánu (v případě deště přímo v altánu). Zlín se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, kteří tak chtějí vyjádřit svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.

Ve Zlíně piknik organizuje již počtvrté Zdenka Barošová, předsedkyně Klubu podnikatelek ze Zlínska, z.s.

"Vloni byla atmosféra skvělá. Spoustu lidí odradilo počasí, protože celou noc pršelo, ráno také a dopoledne pak byly slabé přeháňky. V takovém počasí se lidem moc ven nechce. Ale ti, kteří dorazili, si to náramně užili. V altánu v parku Komenského ve Zlíně vládla příjemná nálada, lidé si vzájemně nabízeli k ochutnání dobroty, které přinesli, zvali se na další související akce, vyměňovali si tipy na lokální producenty, recepty apod. Doufám, že letos to bude stejně příjemné dopoledne," uvedla organizátorka zlínské snídaně Zdenka Barošová.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

"Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit," uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

V příloze najdete ilustrační fotografie z loňského ročníku:

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebooku zde.

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
23. 10. 2018
Svátek má Teodor.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

17. ledna 2014

Databáze NNO ve Zlínském kraji 2013

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2018 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio