3. dubna 2017

Ptáci – žijí tady s námi, 8. ročník osvětové kampaně LÍSKY

Tisková zpráva | Vsetín | 1. 4. 2017

Příchod jara každoročně bezpečně oznamuje ptačí zpěv. Ptactvo po staletí vnímáme jako posly probouzející se přírody a teplých dnů. Přitom patří k jedné z nejohroženějších skupin živočichů, kteří potřebují naši pozornost, starost a aktivní ochranu. A právě k tomu vyzývá již poosmé osvětová kampaň LÍSKY nazvaná Ptáci - žijí tady s námi.

Letos se koná ve Zlínském kraji už osmý ročník této kampaně. "LÍSKA a její členské i partnerské organizace připravují řadu rozmanitých aktivit, které přispívají k osvětě a k udržení a zvýšení biodiverzity druhů ptactva a zachování jejich populace v blízkosti lidských sídel na území Zlínského kraje," řekla předsedkyně LÍSKY Iva Koutná s tím, že do kampaně se zapojila desítka organizací, především střediska ekologické výchovy i volného času, neziskové organizace, školy a muzea.

Aktivity jednotlivých organizací probíhají po celý měsíc duben v celém regionu. Lidé se mohou těšit na výstavy, přírodovědná pozorování, vycházky, exkurze, besedy, soutěže, výukové programy nebo nejrůznější dílny, v nichž se mimo jiné naučí i vyrábět ptačí budky, krmítka nebo pítka. "Smyslem je, aby naše aktivity byly vzájemně propojeny, aby poskytovaly dětem i dospělým rady a náměty, jak pomáhat ptactvu v zahradě, obcích a městech i ve volné přírodě," přiblížila smysl kampaně Iva Koutná.

Koordinátorem kampaně je LÍSKA, která mimo jiné připravila i metodické listy, plakáty a další materiály pro školy a další zájemce. Odborným garantem je Středisko volného času Klubko ve Starém Městě. Programy jsou připraveny v Uherském Hradišti, Starém Městě, Vsetíně, Valašském Meziříčí, Zlíně, Rožnově pod Radhoštěm nebo v Uherském Brodě.

Podrobný program aktivit je zveřejněn na www.liska-evvo.cz nebo na facebookovém profilu kampaně "Ptáci - žijí tady s námi (https://www.facebook.com/ptacizijitadysnami?ref=bookmarks).

Kampaň je inspirována zejména významnými "ptačími" dny. Mezi ně patří každoročně Mezinárodní den ptactva, který připadá na 1. duben. Mezi pravidelné akce se řadí Vítání ptačího zpěvu, které si lidé připomínají zpravidla 1. až 2. května. Podzim je spjat s Festivalem ptactva, který bývá pořádán pravidelně v době, kdy Evropou a vlastně i celým světem migrují obrovské množství ptáků na své zimoviště, zpravidla jde o první víkend v říjnu.

Česká společnost ornitologická každoročně od roku 1992 vyhlašuje i Ptáka roku. "Posláním této akce je upozornit na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybídnout veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně, zvýšit zájem o ptactvo a přírodu vůbec. Letos je ptákem roku datel," připomněla Iva Koutná.

Více o kampani, nejrůznější materiály a podklady naleznou zájemci na internetových stránkách www.liska-evvo.cz.

Informace poskytuje také Česká ornitologická společnost, na webu http://www.birdlife.cz.

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
23. 10. 2018
Svátek má Teodor.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

17. ledna 2014

Databáze NNO ve Zlínském kraji 2013

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2018 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio