16. září 2013

Senát hlasoval o zákonech týkajících se neziskovek

Zelený kruh - asociace ekologických organizací Senát zamítl návrh daňových změn, který by přinesl částečné omezení daňových úlev neziskovým organizacím. Návrh měl upravit daňové zákony tak, aby byly kompatibilní s novým občanským zákoníkem, který nebude účinnosti 1.1. 2014. Vedle toho ovšem zaváděl i řadu nesouvisejících úprav, což byl také důvod, proč nebyl schválen. Nyní, jelikož rozhodnutí Senátu nemůže Poslanecká Sněmovna přehlasovat, protože byla rozpuštěna, není zřejmé, co se s novým občanským zákoníkem stane. Možná bude odložen, nebo bude na poslední chvíli přijata další novela daňových zákonů.

Senát naproti tomu přijal návrh zákona o veřejných rejstřících, který Zelený kruh dlouhodobě podporoval a prosazoval v průběhu celého legislativního procesu, jelikož odebírá vedení rejstříku občanských sdružení Ministerstvu vnitra, s nímž mají mnohá sdružení problémy. Rejstřík by nově měly vést soudy a to snad od 1.1.2014. Osud zákona nicméně není zcela jistý, ještě ho musí podepsat prezident a pokud by byl odložen nový občanský zákoník, bude odložen i tento zákon.

Senát také zamítl návrh zákona o statusu veřejné prospěšnosti. Návrh se z původní nepřijatelné podoby postupně změnil na celkem přijatelný. Jeho nepřijetí znamená, že rozdělení neziskovek na organizace se statusem veřejné prospěšnosti a organizace bez statusu zatím nebude. Patrně lze ale očekávat, že v budoucnu se další návrhy na úpravu statusu objeví.

Aleš Ziegler

Zelený kruh - asociace ekologických organizací Lublaňská 18,

120 00 Praha 2

222 517143, 722 634 943

www.zelenykruh.cz

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
21. 1. 2019
Svátek má Běla.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

7. června 2018

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2017

Ke stažení:

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2019 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio