6. listopadu 2009

Týden rané péče

DVACET LET NA CESTĚ - DÍKY PROFESIONÁLNÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBĚ MOHOU RODIČE VYCHOVÁVAT DÍTĚ S POSTIŽENÍM DOMA.

V týdnu 23. - 29. listopadu 2009 proběhne kampaň Společnosti pro ranou péči s názvem Týden rané péče. Cílem této kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o tom, co je raná péče, ukázat, že rodiny s dětmi s postižením si zaslouží pozornost a podporu společnosti a spojit pojem rané péče s profesionalitou, moderním trendem i tradicí.

Celkem 624 rodin dětí s postižením zraku v celé České republice v současné době využívá služeb Společnosti pro ranou péči prostřednictvím jednotlivých Středisek rané péče. Ta za dvacet let své existence pomohla 2350 rodinám. Středisko rané péče Brno poskytlo konkrétní pomoc 485 rodinám, a patří společně s pražským střediskem k nejdéle fungujícím pracovištím. Díky této službě mohou rodiče vychovávat dítě se zrakovým a kombinovaným postižením doma a nedávat jej do ústavu tak, jak se to běžně na doporučení lékařů dělalo ještě před 20ti lety.

Očekávání děťátka bývá obdobím plným plánování a těšení se na to, jaké to bude až: …až se miminko narodí, až si začne hrát, až začne chodit, až začne objevovat svět atd. Jenže někdy se stane, že je všechno trochu jinak - třeba když se u miminka projeví závažné zdravotní postižení. Starost o zdraví dítěte a únava z intenzivní péče o něj, obavy z toho co bude dál, nepříliš optimistické zprávy z úst lékařů, nevypočitatelné reakce lidí z širší rodiny i z okolí - to všechno, a mnoho dalšího, obrací rodině život naruby. Proto existuje raná péče, sociální služba, která rodinám pomáhá se s podobnou situací vypořádat.

Komu je raná péče určena? Rodinám, vychovávajícím dítě (ve věku od narození do 7 let), u kterého bylo zjištěno závažné zdravotní postižení.

Co je pro službu rané péče typické? Raná péče je terénní sociální službou. Je poskytována přímo v bydlišti klienta - poradkyně v předem domluveném termínu navštíví rodinu doma, zde se pak odehrává konkrétní konzultace. Poradkyně je odborník, který vyslechne, co rodiče trápí i co je těší, poskytne jim potřebné informace a inspiraci k rozvíjení dítěte, zapůjčí hračky či pomůcky, které jsou pro podporu vývoje dítěte vhodné, pomáhá rodičům orientovat se v nezvyklé situaci. Je raná péče ve vašem městě či obci dostupná? V současné době jsou služby rané péče poskytovány v celé České republice - v každém městě a obci - rodinám s dětmi s těžkým zrakovým a kombinovaným postižením. Konkrétně poradkyně ze Střediska rané péče v Brně dojíždějí za klienty domů v rámci celého Jihomoravského kraje, části kraje Vysočina a části kraje Zlínského.

Kolik stojí služby rané péče? Raná péče je v České republice profesionální sociální službou prevence a je proto poskytována zdarma, hrazena je ze státní dotace na sociální služby.

Kontakt: Středisko rané péče SPRP Brno

Nerudova 7, 602 00, Brno

Tel: 541 236 743

E-mail: brno@ranapece.cz

Více informací najdete na www.ranapece.cz.

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
26. 2. 2020
Svátek má Dorota.

Vyhledat fulltextem


Co se dějě

Nevíme o žádných akcích.

Krátké zprávy

7. června 2018

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2017

Ke stažení:

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2020 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio