4. září 2018

Úspory v neziskových organizacích nebo plošné škrtání dotací?

TZ: Nadace Neziskovky.cz, 8. 8. 2018 V pondělí 6. srpna ministryně financí Alena Schillerová (ANO) oznámila, že chce uspořit zhruba tři miliardy korun na dotacích pro organizace občanské společnosti. Týkat se to prý nemá organizací, které pracují s handicapovanými, sociálně slabými a seniory. Premiér Andrej Babiš zase nechce omezovat sport a kulturu. I tak se ale jedná o krok omezující rozvoj občanské společnosti.

Z prohlášení je patrná nekoncepčnost. Nejvíce dotací totiž směřuje do oblastí, kterým se mají škrty vyhnout. V roce 2016 putovalo cca 85 % z celkové částky udělované pro NNO do resortů ministryně práce a sociálních věcí a ministra školství. Ti se nechali slyšet, že jich se úspory zřejmě nedotknou. Bavíme se tedy pouze o 15 % ze všech dotací pro organizace občanského sektoru a pouze o oblastech, jako životní prostředí, kultura a další?

Pokud je nám známo, dosud neproběhly na toto téma mezi občanským sektorem a vládou žádné diskuze. Vláda má k podobným účelům zřízen svůj poradní orgán - Radu vlády pro nestátní neziskové organizace a přímo pro otázky financování pak jeden výbor této rady - konkrétně Výbor pro legislativu a financování. Předpokládáme tedy, že případné dotační škrty budou na uvedených fórech diskutovány.

Důležité je zdůraznit, jak přidělování dotací probíhá. Organizace občanské společnosti dotace "nedostávají", ale účastní se v otevřených grantových soutěžích bez jistoty získání prostředků. Nikdo dopředu neví, jestli a v jaké výši dotaci získá - nedá se tedy říct, jaká konkrétní organizace by dotaci získat neměla. Úspory musí hledat každá organizace sama, stejně jako firmy a státní úřady a pracovat tak na zvyšování efektivity a realizovat tak úspory.

Celá tisková zpráva je k dispozici zde: https://svetneziskovek.cz/lide/uspory-v-neziskovych-organizacich-nebo-plosne-skrtani-dotaci

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
20. 4. 2019
Svátek má Marcela.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

7. června 2018

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2017

Ke stažení:

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2019 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio