15. června 2010

Ambos Mundos čili „Oba Světy“ ve Valašském Meziříčí

Představení rozvojového obchůdku Oba světy, první realizované akce a plány na červenec.
(Článek vložila organizace Ambos Mundos)

Valašské Meziříčí 15. června 2010 – Spojování různorodých „světů“ formou akcí pro veřejnost obohatí v následujících měsících kulturní život ve Valašském Meziříčí. Půjde především o vzdělávací semináře, besedy, výstavy fotografií, ochutnávky fair trade produktů a multikulturní workshopy. Organizátorem je občanské sdružení Ambos Mundos, které zde 9. června 2010 oficiálně otevírá svůj rozvojový obchůdek „Oba Světy“, zaměřený na propagaci myšlenky spravedlivého obchodování a na multikulturní a rozvojovou osvětu.

„Smyslem obchůdku je lidem přiblížit, jací lidé za konkrétními výrobky stojí a kdo je vyrábí,“ uvádí předseda sdružení Piotr Plachtanski. „Nepůjde tedy pouze o klasický prodej. Návštěvníci si budou moci prohlédnout fotografie přibližující život konkrétní komunity pěstitelů a výrobců z rozvojových zemí a dozvědět se základní informace o prostředí a podmínkách, odkud produkty z „férového“ obchodu pocházejí“, vysvětluje Plachtanski. Rozvojový obchůdek převzal prostory po bývalé čajovně ve sklepení městské knihovny, což dle slov předsedy sdružení inspirovalo jeho členy k tomu, aby zde kromě prodejny soustředili i ochutnávky a některé ze svých besed, případně vzdělávací semináře.

Slavnostní otevření obchůdku doprovázel cyklus besed pro veřejnost pod názvem „Proč je Haiti tak chudé?“. První beseda, s Pavlem Nováčkem z Katedry rozvojových studií Univerzity Palackého v Olomouci, se uskutečnila 9. června, a byly na ni hledány odpovědi na nejpalčivější otázky jedné z nejchudších zemí světa. O pět dní později, 14. června, na ni navzázala beseda s Markiem Snochowskim-Gonzálezem, přímým svědkem lednového zemětřesení na Haiti. Ten se s návštěvníky podělil o své zkušenosti a zážitky s organizováním humanitární a rozvojové pomoci v postižené oblasti.

Obě setkání se uskutečnila v budově Městské knihovny ve Valašském Meziříčí od 18. hodin a byla spojena s ochutnávkou „férové“ kávy z Haiti.

Od července pak sdružení připravuje pro zájemce z řad veřejnosti pravidelné workshopy afrického tance a bubnování s Alenou Chládkovou a Jiřím Boudou, členy brněnské hudební skupiny TUBABU. Tyto afro-karibské víkendy budou sdružením organizovány pravidelně jednou měsíčně a veškerý jejich čistý výtěžek bude použit právě na sbírku pro Haiti.

 

Rozvojový obchůdek včetně osvětových akcí pro veřejnost je součástí projektu podpořeného Ministerstvem zahraničních věcí a realizovaného v partnerské spolupráci s Katedrou rozvojových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Svůj podíl na jeho realizaci má také Rozvojová agentura VIA Valašské Meziříčí, město Valašské Meziříčí, Městská veřejná knihovna a další podporovatelé.

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
16. 2. 2019
Svátek má Ljuba.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

7. června 2018

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2017

Ke stažení:

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2019 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio