Poradna pro neziskovky

Vážení kolegové z neziskového sektoru,

na tomto místě Vám chceme pomáhat s Vaší činností, proto pokud si nevíte s něčím rady, nebo se chcete zeptat na názor jiných, využijte této poradny pro neziskovky.

Váš dotaz nebude pouze odeslán našemu pracovníkovi, ale zobrazí se i zde na této stránce, takže Vám budou moci odpovídat i ostatní.


 
   Váš dotaz   
Organizace:
Jméno:
E-mail:

Archiv nezodpovězených dotazů

Daňová ztráta - spolek
Právní forma spolek, který vede účetnictví, hlavním předmětem činnosti není podnikání. V roce 2017 jsme v daňovém přiznání vykázali ztrátu. Výsledek hospodaření byl -128 000 Kč. Z finančního úřadu nám zavolali, abychom přiznání opravili, protože nezisková organizace nemůže vykazovat ztrátu. Můžete mi s tím prosím někdo poradit? děkuji
Dobrý den,

pokud se při naší činnosti stane členu spolku úraz - musíme člena finančně odškodnit ? Jsme povinni mít jako spolek úrazové pojištění? DĚKUJI
Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, pokud u nás osoba pracuje na smlouvu o výkonu funkce, zda se za ní odvádí srážková nebo zálohová daň nebo se žádná daň neodvádí?
Děkuji Hedvika
Dobrý den,
členské příspěvky do asociace dáváte na 549 a hradíte z rozpočtu nebo z vl. zdrojů? Děkuji
Dobrý den,potřebuji poradit,co je potřeba při přepisu auta na spolek,děkují Pluskal.
Dobrý den, na našich akcích určené především pro děti chceme vybírat vstupné, které pak bude umořeno na hlavní aktivity spolku jako je výstroj, materiál a další věci. je nutné toto někde hlásit nebo mít nějaké povolení. Popřípadě jak je to s účetnictvím. Děkuji za odpověď
Dobrý den, jsme nezisková organizace (sportovní klub) a jelikož nemáme prakticky žádný roční příjem (až na 3000 Kč z místní obce), rozhodli jsme se o její zrušení. Jakým způsobem tak co nejjednušeji učinit? Nemáme dluhy, příjem prakticky nulový. V organizaci máme 3 členy. Mockrát děkuji, S pozdravem Jaroslav Šín
15. 3. 2018, 23:35   odpovědět na dotaz
Martina
Dobrý den, jsme zapsány spolek provozující volnočasovou aktivitu pro děti a mládež. Já jsem se stala jeho předsedkyní v prosinci 2016. Zjistila jsem, že předchozí předsedové nevedli žádné účetnictví ač daňové přiznání podávali ( poslední bylo za r. 2015, za rok 2016 se nepodalo a dověděla jsem se to až nyní, bylo mi řečeno, že se podalo). Letos tedy budu podávat za r.2016 a 2017. Předány mi byly pouze účtenky, vedena pokladna a samozřejmě správa účtu spolku. Zajímá mě, zda nám v případě kontroly něco hrozi, zda by se to týkalo pouze mě jako předsedkyně nebo celého spolku nebo zda je možné pochybení odkazovat na předchozí předsedy. Máme se nyní snažit účetnictví za předchozí roky zpětně zpracovat, případně kolik let nazpět může FU kontrolovat? Vzhledem k citlivosti dotazů neuvádíme jména. Děkuji za pochopení.
Dobrý den, prosím o radu. Jsme nezisková organizace, poskytujeme ambulantní službu. Musíme mít jako sociální služba oddělené WC? Zvlášť pro klienty a zvlášť pro zaměstnance? Děkuji mnohokrát. Řezáčová
Dobrý den, používá li v naší organizaci k činnosti člen organizace vlastní automobil (akce pro děti), kdo nese odpovědnost, za případnou nehodu s následky? Jen tato osoba, nebo všichni statutární zástupci organizace? Děkuji
Zdravím. Potřebuji poradit jak je to u spolku z předpisem auta na spolek. Stačí mi jako předsedovi vyplnit jen papír na dopravním inspektorátu? Děkuji.
23. 2. 2018, 14:17   odpovědět na dotaz
Spolek (Lenka)
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to bude s úpravou ZD při přechodu na podvojné účetnictvi v roce 2017.v Budu upravovat ZD i za situace, když se položky, o které bych upravovala se týkají hlavní činnosti spolku (nepodnikatelské), která je záporná a tedy za normálních okolností by nebyla předmětem daně? Předem děkuji
Dobrý den, Pro zefektivnění činnosti našeho spolku Společenstvo kovářů a zámečníků Čech, Moravy a Slezska usilujeme o to, aby po republice vznikly jednotlivé regionální pobočky spolku. Problémem je propojení společenstva a spolků v oblasti placení příspěvků, vedení účetnictví a v majetku. Existuje nějaká vzor, jak tyto vztahy právně ošetřit? Děkuji
Dobrý den, jsme vojenský spolek a poslední dobou děláme doprovodné akce na dětských, braných dnech a charitativních akcí. Akce jsou vždy doprovázeny ve vojenském duchu. Jako je střílení z airsoftových zbraních, hazení cvičných výbušných granátů a tzvn, opičí drahou. Je nutné abychom měli na takové akce pojištění odpovědnosti jak neziskovka nebo je to v režii pořadatele akce jako je třeba město, stacinář atd.

Děkuji za odpověď
při vybírání zálohy na REP chci zálohy sjednotit
a vydat jeden doklad za 30 účastníků a odnést do banky, je to možné.
Dobrý den, prosím o radu jak proúčtovat dar na pořízení hmotného majetku. Dar jsme obdrželi vloni, mám na 901. Letos jsme pořídili DHM. Děkuji Hmírová
8. 1. 2018, 14:05   odpovědět na dotaz
Petr Klein
Dobrý den,
jako zapsaný spolek jsme realizátoři grantového projektu financovaného z prostředků ESF, tzn. příjemci dotace. Část z dotace (nepřímých nákladů, které se v rámci projektu neprokazují) jsme ušetřili. Můžeme tyto prostředky použít na činnost spolku? Vzhledem k tomu, že se jedná o finanční prostředky získané z dotace, neměly by být předmětem daně z příjmu právnických osob.
Děkuji
Dobry den,

obcanske sdruzeni (pred rokem 2014) vedlo zjednodusenou verzi podvojneho ucetnictvi. Od 2014 je spolkem - muze tedy prejit na jednoduche ucetnictvi? Spolek neni platcem DPH, jeho prijmy ani majetek nejsou vyssi nez 3 mil.

Dekuji
Dobrý den,
ráda bych věděla, jestli je statutární zástupce zapsaného spolku zároveň brán jako zaměstananec? V případě, že člen spolku a zároveň zástupce obdrží slevu na placené služby spolku, je to brané jako forma mzdy? Jak je to potom s pojištěním? A daněmi? Děkuji
Dobrý den,
provozujeme azyl pro staré kozy a v příštím roce bychom rádi koupili vlastní pastviny . Když letos skončíme se ziskem, je možné ho přenést do příštího roku, bez toho aby musel být zdaněn? Když ano, jaká je max výše nezdanitelného zisku a jak to provést? Máme 2 účty běžný spolkový a sbírkový. Předem Vám moc děkujeme za odpověď.
7. 10. 2017, 08:49   odpovědět na dotaz
Alena Hrabalová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s prodejem alkoholu na kulturní akci pořádané Zapsaným spolkem. Co smí a co nesmí...nikde v zákonu § 11 zákona č. 65/2017 Sb to nemohu najít. Děkuji Alena Hrabalová
Dobrý den,máme budovu ve které je moštárna a klubovna na pozemku ŘSD.V současné době řešíme výši nájemného,které je pro neziskovou organizaci veřejně prospěšnou vysoký.Jakou formou žádat o slevu.Příjen z moštování je na pokrytí výdajů.
Lze zdůvodnit "Organizace veřejně prospěšná-nezisková"?
Děkuji za radu a odpověď-přeji hezký den Kolář př.ČZS.

Dobry den,
chtela bych se zeptat, jestli zapsany ustav muze poskytovat zamestnancum bezurocne pujcky. Dekuji
Dobrý den,
náš spolek Thonmi z.s. tento víkend (21. a 22.7.) pořádá malý festival asijské hudby, očekáváme asi 150 lidí. Zajímalo by mě, jak je to s nutností zajistit hasičskou hlídku?
Dále pak pokud mi můžete poradit, jaké pojištění je třeba sjednat, aby byla zajištěna bezpečnost všech zúčastněných, tj. pokud by se někomu něco stalo (netuším, jestli nás někdo může žádat o odškodnění), ztratilo/ zničilo (např. podium, ozvučovací zařízení). Budu ráda za Vaše zkušenosti.
Děkuji, M. Stoklasová
23. 3. 2017, 10:58   odpovědět na dotaz
SDH (Lucie)
Dobrý den, vedu jednoduché účetnictví SDH. Budu dávat daňové přiznání, ale trochu tápu, co je předmětem daně. Ples je, hasičská soutěž také (jen občerstvení a pití). Ale nevím, zda je daňový náklad např. pořízení časomíry, drobný materiál (obálky, papíry, šroubky) atd. nebo to spadá do nezdaň.činnosti a do zdaň. patří jen náklady na ples a závody? Moc děkuji.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně cestovních náhrad za použití silničního motorového vozidla v rámci spolku. Prosím, jak je možné vypočítat cestovní náhrady za použití vlastního motorového vozidla členovi včelařského spolku, který pojede tímto svým vozidlem např. pro léčivo pro včely? Jaké sazby se mohou použít pro výpočet, jako pro zaměstnance? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den převzatém účetnictví mysliveckého sdružení byl na účtě 427 zůstatek k 31.12.15 , operace popsána "vyplacení člena" účtováno bylo 427/211. co se bude dít v roce 2016 se zůstatkem na 427 ( mohu ho zlikvidovat proti 428?). Děkuji za zodpovězení dotazu.
Dobrý den,
prosím o radu. :)
Nevím si rady s obsahem výplatních pásek pro neziskovou organizaci - spolek. Se zaměstnanci máme podepsanou DPP a nejsem si jistá, jaké všechny údaje by měla výplatní páska u spolku obsahovat. Všichni mají podepsanou růžovku a uplatňují slevu.
Děkuji předem za odpověď. :)
ráda bych poprosila o následující konzultaci -
- vedu JÚ pro spolek (Sdružení rodičů a přátel školy) a potřebovala bych poradit s daňovým přiznáním našeho spolku - nebo spíš poprosit o kontrolu, jestli je tento postup správný a nedělám něco špatně. Nejsem si v některých bodech jistá.
Pokud tedy mohu nastínit činnost spolku:
Spolek má jako hlavní činnost placení dopravy studentů na sportovní a kulturní soutěže studentů a nákup odměn za studijní výsledky (knihy, kanc. potřeby, drobné dárky), odměn pro soutěžící (např. sladkosti) a také platíme maturitním ročníkům fotografování, natáčení videa z maturitního plesu atp. (máme odsouhlasenou max. částku na studenta maturanta). Příjmy máme v hl. činnosti jen z členských příspěvků dle stanov. Tato činnost je tedy vždy ztrátová.

Jako vedlejší - výdělečnou činnost máme právě pořádání maturitního plesu - platíme nájem sálu, dopravu studentů na ples, výzdobu sálu a občerstvení na plese pro maturanty a studenty, kteří pomáhají s předtančením. Příjmy máme z prodeje vstupenek a lístků do tomboly, sponzorských darů a peněz na reklamu na plese.

Sestavené DP vypadá následovně:

ř. 10 - rozdíl mezi příjmy a výdaji
ř. 40 - veškeré výdaje hlavní činnosti + výdaje na občerstvení na plese (vedlejší činnost)
ř. 100 - sponzorské dary poskytnuté na ples (vedlejší činnost)
ř. 101 - veškeré příjmy hlavní činnosti

Ke zdanění nám tedy zbývá částka vybraná za vstupenky a tombolu, za reklamu na plese, snížená o výdaje na nájem sálu, dopravu na ples, na výzdobu a na hudbu. (Zatím jsme daň ještě neplatili, uplatňujeme § 20 odst. 7 ZDP).

Nejsem si jistá u ř. 100 - dary poskytnuté na ples, jestli můžeme takto vyjmout - a následně - z těchto darů je placený i nájem a doprava na plese, jestli v tom není také problém, a neměla bych tedy výdaje na ples také neuplatňovat. Moc se omlouvám, ale čím více různých dotazů a odpovědí si na internetu najdu, tím víc si nejsem jistá.

Prosím tedy tímto o kontrolu, jestli je tento postup správný, budu vám moc vděčná.
Jsme menšinové sdružení. Provotujeme kulturně-společenské aktivity - besedy, rozhovory s autory, výstavy, přednášky a j. Chceme zřidit literární kavárnu, tj.prostor kde budeme tyto aktivity realizovat. Do prostoru plánuujeme i zřízení kafe-baru, tedy vedlejší činnost provozování hospodske činnosti. Ohledně registrace máme to jasné a během pár dnů budeme mít i živnostenský list. Můj dotaz směřuje k otázce zdá literární kavárnu budeme provozovat sami (nemáme odpovědnu osobu) tedy my budeme provozovatele, nebo provozovatelem může byt i někdo jiny. Prostor literární kavárny je náš. Prosím o vysvětlení tohoto právního vztahu: spolek - provozovatel - odpovědná osoba. Budu bezmezně vděčna.
Děkuji předem za odpověď. .
Náš zaregistrovaný spolek je podporován každoročně obcí dotací cca 300 t Kč. Chtěli bychom podnikat v oblasti sportu pro mládeže. Je možné aby při našem spolku působila fyzická osoba - lektor jehož plat by byl plně hrazen z rozpočtu příspěvkové organizace zřízené obcí (jež nás již dotuje) ?
Dobrý den!
Prosím Vás, jaký je postup při vyúčtování grantu, který dostala FO na projekt, kde sama vystupuje a náleží jí tudíž také honorář. Přece nelze sepsat smlouvu sám se sebou, nebo ano? Děkuji za objasnění.
Dobrý den, jak se, prosím, proúčtují vklady zakladatele neziskové organizace (ZŠ) v průběhu roku do banky/pokladny? A kdo může vybírat školné? Zřizovatel nebo ZŠ? Školné je pro ZŠ a hradí se jím běžný provoz. Děkuji za informaci.

Herůdek
15. 1. 2017, 04:56   odpovědět na dotaz
Pavel
Dobrý den,
dostal jsem úkol dokončit založení spolku, který by měl právní formu mezinárodní nevládní organizace. Jako dobrovolný pomocník na ustavující schůzí vznikající organizace byl jsem navíc určen jednat s úřady a soudy. A tak jsem začal sbírat veškeré podklady a kontrolovat zápisy, ale hned jsem narazil u listin, které mají být zapsány a u dalších listin, které se zakládají do sbírky listin.
Proto se obracím na Vás s dotazem, zda lze založit neziskovku prospěšnou všem potřebným, která by měla v poslední fázi právní formu mezinárodní nevládní organizace. 1/ Aktuálně potřebují vědět, zda na ustavující schůzí kromě sepsání stanov, lze zvolit ředitelem organizace cizího státního příslušníka, občana mimo EU, který nebyl přítomen ale v online vše sledoval přes službu SKYPE a pak telefonický poděkoval za důvěru a souhlasil se zvolením a slíbil poslat svůj písemný souhlas. Na schůzi byli přítomni jeden občan ČR a dva cizinci dlouhodobé pobývající v ČR. Všichni, kromě nepřítomného jsou fyzické osoby. 2/ A tak vzniká další dotaz, zda jedna osoba může být ředitelem několika organizaci, v našem případě jedné v cizině a nové vznikající mezinárodní v ČR?

Děkuji za jakoukoliv odpověď a jsem s pozdravem
Pavel M.
Dobrý den, vedeme daňovou evidenci a koupili jsme si garáž pro uskladnění podia a aparatury.3/4 sumy jsme do sdružení vložili jako půjčku od nás . Chci se zeptat jak to mám zaúčtovat a také jak tento dlouhodobý movitý majetek vést - do které odpisové skupiny zařadit . Účetní systém máme money. Děkuji. Šárka Dufková.777584112
Dobrý den, rád bych se optal, zda musí být ke 31.12. stav bankovního účtu neziskovky na nule? Tedy, pokud zde ostaly nějaké finanční prostředky, zda musí být 31.12. vybrány? Předem děkuji za odpověd a ostávám s pozdravem, Jan Rokyta, ředitel MHF Musica Pura
Dobrý den,
může obecně prospěšná společnost uzavřít pujčku s fyzickou nebo právnickou osobou?
18. 12. 2016, 04:40   odpovědět na dotaz
Pavel
Dobrý den,
dostal jsem úkol dokončit založení spolku, který by měl právní formu mezinárodní nevládní organizace. Jako dobrovolný pomocník na ustavující schůzí vznikající organizace byl jsem navíc určen jednat s úřady a soudy. A tak jsem začal sbírat veškeré podklady a kontrolovat zápisy, ale hned jsem narazil u listin, které mají být zapsány a u dalších listin, které se zakládají do sbírky listin.
Proto se obracím na Vás s dotazem, zda lze založit neziskovku prospěšnou všem potřebným, která by měla v poslední fázi právní formu mezinárodní nevládní organizace. 1/ Aktuálně potřebují vědět, zda na ustavující schůzí kromě sepsání stanov, lze zvolit ředitelem organizace cizího státního příslušníka, občana mimo EU, který nebyl přítomen ale v online vše sledoval přes službu SKYPE a pak telefonický poděkoval za důvěru a souhlasil se zvolením a slíbil poslat svůj písemný souhlas. Na schůzi byli přítomni jeden občan ČR a dva cizinci dlouhodobé pobývající v ČR. Všichni, kromě nepřítomného jsou fyzické osoby. 2/ A tak vzniká další dotaz, zda jedna osoba může být ředitelem několika organizaci, v našem případě jedné v cizině a nové vznikající mezinárodní v ČR a s tím souvisí poslední várka dotazů, 3/ zda podle NOZ už se nejedná o odborovou organizaci a zda zákon uděluje povinnost sepsání notářského zápisu za 6000Kč a uhrazení soudních poplatků za zápis do rejstříku ve výši 6000 Kč.

Děkuji a jsem s pozdravem
Pavel M.
Dobry den,

Chtel bych se ptat, muze neziskovka udelat pracovni smlouvu na plny uvazek s Nulovym platem? Jde to o jeden kurz, chteji abych mel smlouvu na plny uvazek a na dobu neurcitou, aby me tam postili. dekuji za odpoved. a preji vam krasny den.
Dobrý den,
vedeme jednoduché účetnictví. Jak správně postupovat a zapsat v deníku: žáci mají navštívít filmové představení. Část má být hrazeno z příspěvků sdružení a část si mají hradit žáci sami. Je správné příjat částku od žáků do pokladny a pak zaplatit celou částku z prostředků sdružení? V případě, že ano, jde o příjem od žáků nezdaňovaný?
Děkuji Jandlová


Dobry den,chtela bych se zeptat, jak se postupuje (z hlediska ucetnictvi, dan,,,), kdyz jsme letos nemeli zadne financni transakce? Predem dekuji za odpoved.S pozdravem Cisarova
Dobrý den,
prosím mohli by jste mi poradit.
Jsme zprostředkovatel dotace, ve které máme tři partnery. Těm bude zasílat zálohy a oni nám excelový přehled nákladů vztahující se k této dotaci. Jak zaúčtuji převod záloh k nim. Dočetla jsem se jen o vyhlášce č. 703, ale tam se odkazuje na účtovou třídu 4, kterou mi jako zapsaný spolek nemáme.
děkuji
Hedvika
23. 9. 2016, 12:55   odpovědět na dotaz
s (Teressa)
skvělé Svědectví

Dobrý den, jmenuji se Teressa Robinson, se stali obětí podvodu v rukou špatném věřitele, byl jsem podvod téměř 12.000 eur, protože jsem hledal půjčku začít nový podnik, můj kapitál byl nízký, skoro jsem umřel, jsem neměl kam jít, moje firma byla v tomto procesu, jsem ztratil svého syna .. Nemůžu to vydržet znovu. Června 2016, jsem se setkal s starý přítel, který mě přivedl k dobrému člověku, který mi nakonec pomohl k zajištění hypotečního úvěru v jejich společnosti, chtěl jsem příležitost říci, že se to můj kamarád, děkuji, Bůh vám žehnej všichni, i já rád využil této příležitosti a radit všem matkám i jednotlivce dávat pozor, existuje příliš mnoho podvody tam, pokud budete potřebovat finanční pomoc a chtějí zajištěn úvěr rychle registrovat pouze pan Robby kontaktní e-mail: robbyhilsoncooperative@gmail.com . A můžete mě kontaktovat prostřednictvím e-mailu na kontakt; teressa0009@gmail.com pokud máte nějaké pochybnosti a pro potvrzení. prosím tato společnost byla jen jednou spolehlivé a důvěryhodné.

Buď moudrý.
Děkuji mnohokrát.
Ahoj,
To je informovat širokou veřejnost, že paní Anita Jones, soukromá půjčka věřitel má otevřít finanční příležitosti pro každého v případě potřeby jakékoli finanční pomoci. Dáváme se úvěr ve výši 2% úrokovou sazbou jednotlivcům, firmám a společnostem pod jasné a pochopitelné formě a kondici. kontaktujte nás ještě dnes prostřednictvím e-mailu na adrese: (anitajones154@gmail.com)
7. 9. 2016, 08:58   odpovědět na dotaz
SDH (Marcela)
Dobrý den, jak v podvojném účetnictví SDH zaúčtovat finanční odměny při soutěži?
Dobrý den,
obdrželi jsme předpis od firmy Vodafone na poskytnutí nadačního grantu. Jak správně předpis zaúčtovat?
Děkuji
Hedvika
2. 5. 2016, 08:29   odpovědět na dotaz
CMC (K. Bunda)
Dobrý den , chtěl bych založit neziskovou a mám několik dotazů.
1) Jak je s ručením majetkem osob u neziskovky jak u řiditele (zakladatele) tak ručitelů jsou nějaká jiná omezení na ručitele.
2) Jak je to s výplatou platu řiditeli a zaměstnancům.

Děkuji s pozdravem Bunda.
Dobrý den, dělám účetnictví pro SDH a potřebovala bych poradit jak se účtuje a dává do finančního deníku finanční hotovost, který putuje do cen.
Dobry den, na jaky formular a jak se podava danove priznani za Sdruzeni rodicu pri zakladni skole
Jsme spolek a prodáváme při utkáních pivo, limo, párky, grog. Může fyzická osoba bez živnostenského listu prodávat za nákupní cenu? Nejde nám o zisk, ale aby byli spojeni diváci na utkáních a neměli jsme starosti s administrativou? Kdyby chtěli diváci přispět darem na činnost spolku, mohu mít na ceníku například pivo 12 Kč nákupní cena + 5 Kč dar spolku = celkem 17 Kč?
9. 3. 2016, 14:29   odpovědět na dotaz
OKF (Tereza)
Dobrý den,

máme spolek, který byl založen v roce 2014 ještě jako o.s.(nyní tedy předpokládám, že je veden jako spolek, ale my jsme žádnou změnu neprováděli). Spolek nebyl v roce 2015 příliš aktivní, pouze nám byly na účet zaslány peníze od nestátní grantové agentury, které pak čerpal kolega na svůj projekt. neměli jsme žádnou výdělečnou činnost, jen jsme kolegovi přeposílali peníze na aktivity jeho projektu. Je v tomto případě nutné vést účetnictví, případně jakého typu, a je nutné dělat daňové přiznání, i když jsme žádné výdělky neměli? (Máme IČO).

děkuji moc,
hezký den,
Tereza V.
28. 2. 2016, 21:26   odpovědět na dotaz
spolek (Jana)
Dobrý den, činností našeho spolku je pořádání kulturních akcí, kulturní činnost, práce s mládeží, obnova lidových tradic... Na námi pořádaných akcích(hody,ples) by jsme chtěli prodávat alkohol, pivo a limo. Co je nutné udělat/vyřídit potřebné doklady? Příjmy a výdaje z tohoto prodeje budeme vést ve vedlejší činnosti?Děkuji
Hradí - li předsedkyně z neziskové organizace členské příspěvky do jiné zahraniční neziskovy jak se toto zaúčtuje?
582(poskytnuté příspěvky/ 221 nebo 549(jiné ostatní výnosy) /221
Moc děkuji
Hedvika
Jsme spolek rodičů při ZŠ. Máme povinnost podávat daňové přiznání? Jaký rozdíl je mezi tím pokud příspěvky od rodičů budou dary nebo členské příspěvky? Mohou být členské příspěvky dobrovolné? Děkuji
Srdečný pozdrav přeji,
jsem zakladatelem záhadologického a dokumentárního neziskového spolku jenž má tři lidi, kteří se věnují ve svém volnu natáčení tématických amatérských videí. Fungujeme oficiálně jako spolek teprve rok a chtěl bych se zeptat, jestli je nutné v této věci vést účetnictví. A pokud ano, tak jak jaké.... jednoduché nebo poddvojné? Děkuji za případnou odpověď
Dobrý den,
Mam dotaz ohledně možnosti fakturace a jejího (ne)danění. Muzeme jako spolek (materske centrum) vystavit jednorázovou fakturu v rámci naší hlavní činnosti a tím pádem ji nedanit? Jde mi o to, že je to opravdu jedna jediná a jinak nemáme žádné zdanitelne příjmy, tak abychom kvůli jednomu dokladu nemuseli platit daň.
A ještě doplňující - aktuálně se musí nebo nemusí podávat přiznání, když je negativní?
Děkuji
20. 11. 2015, 22:30   odpovědět na dotaz
ČZS (Jarka)
Jsme ZO ČZS, máme živnostenský list mimo jiné i na pořádání kulturních akcí, zábav a večírku. Chtěli bychom si zřídit koncesi o na prodej alkoholu, jelikož zisky z těchto akcí jsou velmi nízké. Vstupné máme dobrovolné, dáváme do výnosů, alko i nealko bychom dali do nákladů daňově uznatelných, nákup občerstvevení na členskou a výroční schůzi pak do nákladů daňově neuznaných. Je to tak správně?? Děkuji
7. 9. 2015, 12:59   odpovědět na dotaz
Renata
Dobrý den, česká OPS chce poskytnout portugalské OPS dar. Obě OPS mají jednoho ze svých zakladatelů shodného. Je takový dar české OPS uznatelný jako daňový náklad? Děkuji za radu.
Pozarni dozor
Dobry den, budeme poradat akci pro deti, kde bychom chteli na konci opekat spekacky (samozrejme za predpokladu, ze jiz nebudou takova vedra a bude se moci ohen rozdelat). Je nekde specifikovano, zda musime mit odborny pozarni dozor, nebo zda staci, kdyz si to ohlidame sami? Dekuji.
9. 7. 2015, 12:19   odpovědět na dotaz
Lucie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali zapsaný spolek, který by se chtěl stát plátcem DPH, protože většina dodavatelů jsou plátci DPH ( činnost: pořádání a organizování koncertů, vystoupení a ostatních aktivit s těžištěm zejména v oblasti kultury, umění a společenského života.) si může pořídit z daru os. vozidlo a dát ho do majetku? Určitě se musí vést seznam jízd dle tachometru a platit silniční daň, ale může se občas použít pro osobní jízdu členů spolku? Děkuji!
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné finanční prostředky jednoho spolku nějakým způsobem převézt na spolek jiný. Předpokládám, že existuje možnost finančního daru, ale nevím, jak je tato možnost potom u poskytovatele daňově řešena. Jiné řešení jsem nedohledala. Předem velice děkuji za odpověď, Katka
Zapsaný ústav byl založen v dubnu 2014. Hlavní činností je poskytování tísňové péče a ve vedlejší prodej zařízení pro tísňovou péči. Jedinými příjmy hlavní činnosti byly příspěvky za služby a finanční dar. Ve vedlejší pak za prodej zařízení. Prosím o radu, zda jsme dobře uvedli finanční dar do ř.100 v přiznání společně s příspěvky. Výdaje na vedlejší činnost pak do řádku 40. Do základu daně se tak dostala vysoká ztráta. Děkuji za jakoukoliv radu či odkaz.
Místní TJ SOKOL Přezletice zcela obměnila vedení a potřebují odevzdat nulové přiznání (vybrali pouze příspěvky od členů¨). Jak mají prosím postupovat. Děkuji.
23. 3. 2015, 11:55   odpovědět na dotaz
ZUŠ (Mirka)
Dobrý den, nevim si rady, jsem nováčkem v příspěvkové organizaci, jak bych měl postupovat, naše ZUŠ bude vystupovat na benefičním koncertě v Německu, výtěžek této akce bude rozdělen mezi vystupující školy. Jak proúčtovat tento finanční dar a co s tím vše souvisí? Děkuji za odpověď
Dobrý den potřeboval bych vzor smlouvy o fúzi dvou spolků -mysliveckého sdružení děkuji Josef Koláček
Ještě jsem zapomněla dodat k předešlému dotazu, že jiné příjmy než dar nemáme. Děkuji! Kateřina
9. 3. 2015, 14:34   odpovědět na dotaz
Vera
Dobry den, vedu JE sdruzeni, které ma obrat cca 300 - 400 tis. každý ok mělo HČ ztrátovou. Letos poprvé generuje zisk. Pokud bych mela zdanit cele prijmy je to cca 286 tis, cili bych se vlezla do 300 tis odpoctu - tedy uspory danove, kterou bych mela během 3 let vyuzit. existuje pry clanek UNES 8/11 ale ten jsem nenasla. |Jak se evideje skutecnos danove uspory po další leta?
27. 2. 2015, 17:07   odpovědět na dotaz
Zdeněk
Dobrý den,
ručí nějak vlastník nemovitosti na jehož adrese je zapsán spolek za činnost spolku nebo hrozí majiteli jiná rizika?
Děkuji
24. 2. 2015, 19:38   odpovědět na dotaz
Martina
Dobrý den,
jsme začínající o.p.s. a v tomto roce jsme neměli žádný výnos ani náklad v hlavní činnosti. Vše pouze v doplňkové. Je možné uplatnit v přiznání k DPPO §20, odst. 7 zákona?
Pokud ano, jakým způsobem budu evidovat tuto úsporu na pokrytí nákladů následující 3 roky, např. operativní evidencí v excelu?
Děkuji.
23. 2. 2015, 11:33   odpovědět na dotaz
Radka
Může občanské sdružení založit nebo být jedním ze zakládajících členů zahraniční soukromá fyz.osoba (EU) e musí dokládat výpis z rejstříku trestů s apostilou? Děkuji
21 let existuje uvedená organizace, dále jen SŽOV, která má svoje IČO, řádné stanovy, je registrovaná Federací židovských obcí v ČR. Má výbor, revizní komisi a není to organizace příspěvková.Pořádá pro veřejnost cyklus přednášek o židovských bojovnících a odbojářích během holocaustu.Krom toho má v držení putovní výstavu Židé v boji a v odboji, která byla již vystavena v 6 destinacích v zahraničí a 48 x v ČR, ponejvíce ve školách všech stupňů, informačních střediscích,dále v senátě parlamentu ČR a na radnicích.
Nyní má 201 členů, v půměrném věku 78 let. Několika je již 98-101 let.Je zvykem těmto lidem popřát k narozeninám, navštěvovat je v jejich domovech, nemocnicích a LDN. SŽOV není příspěvkovou organizací a její příjmy se skládají pouze z darů a grantů,řádně vyúčtovaných profesionální firmou.Jak dalece se na SŽOV vztahuje zákon o neziskovkách?
20. 2. 2015, 17:21   odpovědět na dotaz
Kateřina Veselá
Dobrý den, mám na sebe díky expříteli uvalenou exekuci. Mohu i v tomto případě založit spolek - neziskovou organizaci - na pomoc bezprizorním psům? Děkuji za odpověď, Kateřina
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda ve stanovách neziskové organizace (spolku), může být uvedeno kolegium sdružení nebo jestli je tento název změněn na jiný název (napr. delegáti)? Popřípadě, pokud necháme v nových stanovách slovo kolegium je to z právního hlediska špatně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, založili jsme spolek asistentů sociální péče a chci se zeptat kde zažádat o přidělení IČO a zda můžeme vést jednoduché účetnictví, děkuji.
Dobrý den, jsme rodičovské sdružení, ve stanovách máme obecně spolupráci se školou a vše pro děti, pořádáme ples s předtačením pro 9-ťáky. Považujeme ho za součást hlavní činnosti, je ziskový, musíme ho zdanit? pokud ano, asi budeme mít nárok do 300tis. neplatit daň. Je to tak správně.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda a jakým způsobem je možný u spolku přechod z podvojného účetnictví na jednoduché. Děkuji za radu.
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně vedení evidence zjednodušené pro zahrádkáře. Podobný dotaz ze 14.2. v nezodpovězených dotazech. Potřebovala bych více objasnit náklady a výdaje, které jsou daňové a které nedaňové-ples, výstavy, přednášky, zájezdy, příjem dotace, dárky členům při kulatém výročí apod. Máme 56 zápisů za rok. Je nutné se evidovat pro daň z příjmu na FU? Kde najdu nejvíce informací o nákladech a výdajích a o daňovém přiznání, jak vyplnit. Moc děkuji. Volala jsem si na FU o radu, řekli mi, že mám jít na týdenní školení.
Pobočný spolek, zaregistrovaný k 1.1. 2014 v obchodním rejstříku. Prosím o upřesnění informací, zda získané informace jsou zařazeny z daňovébo hlediska správně: Pobočný slolek může vést daňovou evidenci i přesto, že získal dotace od obce? Vejde se do limitu příjmů do 200 tisíc.Pobočný spolek své příjmy v plné výši použil na akce a provoz spolku. Rozdělení příjmů na daňové a osvobozené od daně příjmů jsou jak? Členské příspěvky, sponzorské příspěvky, mimořádné členské příspěvky , vyplacená škoda na majetku spolku, dary, dotace obce na obnovu vodovodniho systému, sbirka. Co je příjem daňový a co je osvobozený od daně z příjmu? Co spolek má za povinnost podat na Fú a daň z příjmů má zaplatit z jakých příjmů a ve vyši 19%? Oproti tomu výdaje na udržbu zahrádkářské osady, akce pro děti, nákup pozemku z vyplácené pojistky. Obnova vodovodu klubovny z dotace. Je povinnost podavat a zaplatit daň darovaci a podat daň. přiznání kdy a daň ve výši? Jaký formulář podat na finanční uřad pro daň z příjmůa jestli vvůbec je taková povinnost? Děkuji.
Dobrý den,naše organizace vyplatila fin. odměnu u příležitosti vyznamenání. Je tato danovým nákladem? Děkuji
Dobrý den,
je občerstvení pro členy Svazu zahrádkářů na členské schůzi a pro lektory na přednáškách, které organizace pořádaná pro občany zdarma, danovým nákladem? Děkuji
Dobrý den, jsme pobočný spolek, který má jako příjem každoročně jen členské příspěvky.
Zajímalo by mne jak je možné odměnit členy spolku, ze zisku jednorázové akce organizované
vloni,
vše prošlo řádně účetnictvím.
Zda finančně , nebo formou poukázek na zboží.děkuji
mám dotaz:
jak možno odměnit členy pobočného spolku , za organizaci akce, jejíž zisk projde účetnictvím spolku, zda finančně nebo formou poukázek na zboží? děkuji
Jsme nezisková organizace na Bú je srážková daň z úroku. Jak účtovat.
Děkuji
2. 12. 2014, 12:55   odpovědět na dotaz
o.p.s. (Negru )
Naše společnost o.p.s. od založení neprovozuje žádnou činnost a proto jsem se rozhodla ji dát do likvidace případně ji někomu přenechat. Prosím o radu jak postupovat při likvidaci, případně o doporučení kdo nám s likvidací pomůže.
Děkuji
Dobrý den. Ráda bych věděla zda je možné sloučit dvě organizace onkologických pacientů. Jedna je spolek a druhá obecně prospěšná společnost. Každá má trochu jiný účel založení. Spolek fungoval jako sdružení. 13 let. Nyní bude tedy spolek. OPSka vyvíjí činnost tři roky, ale nedaří se jí. Každá organizace má jiné sídlo, jiný účet atd. Děkuji za odpověď. Monczková
2. 11. 2014, 16:51   odpovědět na dotaz
SRPZŠ (Grimová)
Dobrý den,
prosím, jak zaúčtovat daň z bankovního úroku u SRPZŠ, která je u neziskových organizací od 01.01.2014 nově zdaňována.
Děkuji.
Dobrý den,
jsme sportovní klub a koupili jsem z dotací automobil pro 9 míst pro přepravu dětí. Je nutno dodržovat veškerá pravidla pro provoz (kniha jízd, školení řidičů, apod.)
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
máme založený Spolek přátel Základní školy. Našimi příjmy jsou členské příspěvky a po novu penízky za sběr a příjmy z plesu a velikonoční výstavy, které pořádáme. Výdaje jsou na činnost žáků a dary škole. Nevím si rady s daňovým přiznáním. Jaké příjmy jsou zdanitelné?
Dobrý den, jsem finanční účetní a potřebovala bych získat informace o účtování zapsaného ústavu - jedná se o pečovatelské služby. Může mi prosím někdo poradit? Třeba i knihu nebo někoho, kdo má zkušenosti je z Prahy a okolí a byl by ochotný mě pomoci? Moc děkuji za tip.
Dobrý den, založili jsme s kamarády Zapsaný Spolek, zabývající se sportovní aktivitou pro děti i dospělé. Máme cca 15 členů a hospodářská činnosti není naší hlavní ani vedlejší činností. Rád bych se zeptal, jestli se musíme registrovat u daného finančního úřadu (předpokládám že ano) a co všechno budeme muset ročně vykazovat a případně co si připravit pro FÚ při přihlašování se k dani.
Děkuji.
7. 10. 2014, 10:08   odpovědět na dotaz
Astra Klánovice
Dobrý den, když se vyplácí členům výboru NO odměna 1x za půl roku na základě DPP, částka do 10 000 Kč, stačí z takové odměny odvést srážkovou daň nebo je to stejné jako v ziskové sféře, tj. jedná se o výkon funkce a musí se odvést pojištění? Děkuji
22. 9. 2014, 20:42   odpovědět na dotaz
Doleželová
Prosím Vás o radu, když chci založit spolek jako např. jezdecký kroužek kde by jsme měli např. 10členů za nějaký členský poplatek měsíční, potřebuju k tomu mít živnost ? Odborně zodpovědná osoba tam být musí to vím, jen jak se pak spolek má řídit skrz příspěvky? Děkuji s pozdravem Doleželová
Obracím se na Vás s žádostí o konzultaci v problematice dopadů nové právní úpravy, která reaguje na rekodifikaci občanského práva v české legislativě. Od 01. 01. 2014 je v návaznosti na účinnost nového občanského zákoníku v účinnosti také novela zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu, která mimo jiné přináší poměrně zásadní změnu do rozsahu příjmů, které spadají do § 4, odst. 1., písm. k), ZDP. Pod tento režim bylo v minulosti (v souladu se závazným výkladem Ministerstva financí ČR č.j. 15/99 366/2006-153, ze dne 05. 01. 2007), zahrnuto také proplácení cestovních výloh, vynaložených členy občanských sdružení (TJ/SK) v souvislosti s plněním poslání TJ/SK. Šlo především o proplácení cestovních výloh a cestovních náhrad hráčům, trenérům, rozhodčím – ale také tatínkům a maminkách, kteří obětavě zajišťovaly dopravu mládežnických družstev i individuálních sportovců na jednotlivá sportovní utkání. Tyto úhrady byly placeny ve formě příspěvku či podpory a v souladu s § 4, odst. 1., písm. k) nebyly na straně členů občanských sdružení předmětem daně z příjmů. Bohužel novela zákona č. 586/1992 Sb., účinná od 01. 01. 2014 osvobození příspěvků a podpor poskytovaných členům spolků zrušila a podle stávající úpravy, by tyto proplacené náhrady měly být na straně členů spolků součástí příjmů ze závislé činnosti a zahrnuty do zdanitelných příjmů – alespoň takto vyznívá nová úprava § 4, odst. 1., písm. k) ZDP. Z praktického hlediska je pak nejasné, na základě jakých dokladů bude spolek prokazovat správně stanovený základ daně a výši stržené a následně souhrnně odvedené daně. Nelze současně pominout, že je v rámci novelizace ZDP nově upravena také zdanitelnost funkčních požitků a odměn za výkon funkce – což může mít (při určitém výkladu, který není v současnosti vyjasněn) dopad na zdanitelnost odměn osob, které ve spolcích vykonávají funkce rozhodčích či pořadatelů, kdy nepochybně poskytnutá odměna má charakter „odměny za výkon funkce“ a z pohledu ZDP jde o funkční požitek, který je od 01. 01. 2014 zdanitelným příjmem.
Za odpověˇd děkuji a jsem s pozdravem
Dobrý den,
prosím o radu, jak účtovat přijatý příspěvek od hráčky (člena) sportovního klubu.
211/648?
11. 8. 2014, 09:37   odpovědět na dotaz
Olga
Dobrý den,chci se zeptat na zřízení ,,útulku´´pro koně.Co vše krom financí potřebuji.Děkuji,prosím na meil
Dobrý den, jsem z neziskové organizace TJ Sokol - pobočný spolek a ráda bych se zeptala na dvě věci z oblasti účetnictví:

1. Přes jaký výnosový účet účtovat příspěvky od hlavního spolku (v našem případě Česká obec sokolská)?

2. V případě, že se vyplácí členům výboru NO odměna 1x za půl roku na základě DPP, částka do 10 000 Kč, stačí z takové odměny odvést srážkovou daň nebo je to stejné jako v ziskové sféře, tj. jedná se o výkon funkce a musí se odvést pojištění?

Děkuji moc za radu.

S pozdravem
Zuzana Kohlová
11. 7. 2014, 19:04   odpovědět na dotaz
Hela
Dobrý den,
ráda bych poprosila o právní názor ve věci ochrany osobních údajů ve vztahu informací poskytovaných veřejnosti na internetových stránkách. Zabývá-li se neziskovka tzv. adopcí na dálku dětí z rozvojové země, potřebuje zveřejnit "nabídku" dětí zařazených do programu široké veřejnosti, tj. na svých internetových stránkách. Jak je tomu ale s ochranou osobních údajů? Je problém, zveřejní-li neziskovka fotografii, jméno, věk a adresu dítěte? S rodinou dítěte je uzavřena trojstranná smlouva (rodiče, škola, zahraniční partnerská nezisková organizace), kde se o ochraně osobních údajů nic nepíše. Resp. tato dohoda je řešena v rámci práva dané rozvojové země. Dále existuje smluvní vztah mezi partnerskou zahraniční neziskovkou (viz. výše) a českou neziskovkou, která dětem "adoptivní rodiče" v čechách shání. Ani tento smluvní vztah však ochranu osobních údajů neřeší. V neposlední řadě je při nalezení "adoptivního rodiče" sepsána pouze darovací smlouva (česká neziskovka vs. "adoptivní rodič"), rovněž bez řešené záležitosti ochrany osobních údajů.
Poradíte mi, zda je zde problém a případně jak (v jakém smluvním vztahu) jej lze právně ošetřit?
Předem mockrát děkuji.
2. 7. 2014, 22:03   odpovědět na dotaz
Lenka
Dobrý den, prosím o radu.
Organizujeme kulturní akce a mezi nimi i přednášku a výstavu. Dá se na obě činnosti uzavřít nějaká dohoda či smlouva, u níž bychom se vyhnuli placení daní? Například podobně jako honorář za umělecké vystoupení.
Moc děkuji.
26. 5. 2014, 13:49   odpovědět na dotaz
Iva Adamová
Dobrý den, v letošním roce jsme byli transformováni z o. s. na ops. Chtěli bychom členům správní a dozoročí rady dávat odměnu za práci. Nevíme však, jak jim tuto odměnu zdanit. Byl by zde někdo tak hodný a poradil nám? Děkuji.
Dobrý den, mám dotaz. Mohli by jste mi poradit, ohledně zaúčtování příspěvku (na mzdy - příspěvek je na 12 měsíců) na zřízení účelného pracovního místa a vyúčtováním ve mzdách v neziskové organizaci.

Bankovní výpis: 241(221) / 378

VÚD 378/347(346)

Jak zaúčtuji mzdu? Běžně jako jiným zaměstnancům a po-té vnitřním účtováním (interní doklady)ponížím dotaci? 521/346 (částkou hrubé mzdy)

Prosím můžete mi poradit.

Jarmila
V roce 2001 jsme při založení o.p.s.dostali od zakladatele
dar ve formě DHM, DDHM, prospektového materiálu a zboží. Účtováno bylo 022,028,501,504/901. Nevím, zda v účetnictví zůstává hodnota daru, nebo jak naložit s účtem 901, když je již vše vyřazeno. děkuji
Prosím laskavě o vzory dokumetů k fúzi spolků.
Smlouvu o fúzi; vzor zprávy vysvětlující jhospodářské i právní důvody a důsledky fúze.
Děkuji za pomoc
Dobrý den , prosím o radu kde získat finance na provoz poradenského centra , které by se zabývalo poradenstvím v oblasti pracovního práva soc. poradenství ,finanční a dluhové poradny jednání s úřady. Děkuji
Dobrý den, při změně ředitele a členky dozorčí rady jsem narazila na problém s čestným prohlášením zapisované členky dozorčí rady a zapisovaného ředitele. Mám pouze platné do 31.12.2013. Existuje nějaký vzor čestného prohlášení platného od 1.1. 2014?
Děkuji mnohokrát za odpověď. M. Indráková
Naše organizace má hlavní a hospodářskou činnost. Hlavní činnost je ztrátová. Hospodářská činnost je rozdělena podle druhu do dvou skupin. Jedna je zisková a jedna ztrátová. Je možné ztrátu z jednoho druhu hospodářské činnosti započítat na zisk z druhé činnosti. A není možné vést hospodářskou činnost jako celek? Moc děkuji za odpověď.
2. 3. 2014, 12:46   odpovědět na dotaz
Jana
Dobrý den,potřebovala bych poradit s občanským sdružením. V roce 2013 bylo založeno a příjem co byl tak byl finanční dar a "odměny na bankovním výpise - ne úroky.. Výdaje byly za správní poplatky, nájemné místnosti a poplatky bance. Chci se zeptat, jak mám vyplnit danové přiznání za rok 2013. Děkuji
Dobrý den, dotaz ní: jako spolek (dříve občanské sdružení) jsme pořádali tábory pro děti, sportovní akce, spolupracovali jsme s dalšími občanskými sdruženími při pořádání sportovních akcí. Občas se podařilo získat nějakého dárce. V roce 2014 bude platit tak jako v roce 2013, že nebudeme muset z radu platit daně pokud je použijeme na shora mopsanou činnost. Nejsme výděleční a veškeré prostředky získané formou daru jsme vždy do posledního haléře použili na akce. Co se změnilo proti roku 2013. Děkuji.
Dobrý den, jsme sportovní klub, který by chtěl jednou za rok pořádat ples. Jinou výdělečnou činnost nemáme. Musíme mít kvůli jednomu plesu nějakou živnost nebo je potřeba to nahlásit předem na FÚ? Děkuji. S pozdravem Báčová
Dobrý den
naše organiazce vznikla v červnu 2013. Vedeme si podvojné účetnictví, jsem registrovaní u správce daně. Musím, ale podat prohlášení k darovací dani. Finanční dary,které jsem využili na provoz sdružení jsou cca ve výši 6 000 ,. Ale také máme účelový dar, který neúčtuji na účet zisků, 911 fondy. Potřebovala bych vědět jestli i tento dar podléhá darovací dani. Smluvně jsme zavázáni finanční prostředky využít do konce června 2014 a účelově. A zda se také započítávají členské příspěvky do darovací daně. Děkuji za odpověď
Heřmannová O.
Jsme občanským sdružením (neziskovka). Máme možnost získat zahraniční dotaci na podporu hlavní činnosti sdružení (vymezena ve stanovách). Platí stále dále uvedené znění příslušného zákona, cituji:
U neziskových organizací nejsou předmětem daně příjmy z činností vyplývajících z jejich poslání za podmínky, že náklady (výdaje) vynaložené v souvislosti s prováděním těchto činností jsou vyšší. Tato podmínka se posuzuje za celé zdaňovací období podle jednotlivých druhů činností.
Tj. sdružení může poskytnuté finanční prostředky využít bez danění? Děkuji za odpověď. V. Halama

20. 1. 2014, 12:25   odpovědět na dotaz
Barbora Hamanová
Hezký den, pro Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi zákon o soc. službách definuje 4 činností - výchovnou, vzdělávací a aktivizační činnost, pomoc při uplatňování práv,.... sociálně terapeutickou činnost a zprostředkování kontaktu se sociálním prostředím. Existuje někde bližší výčet zahrnující konkrétní témata? Nebo je konkrétní volba témat v rámci definice volná? Může si zkrze veřejný závazek sama služba definovat konkrétní činnosti? (např. zprostředkování dobrovolníků pro pomoc rodičům se školní přípravou dětí?) Nebo může si sama zvolit, že nebude poskytovat např. pomoc a podporu rodičům v kontaktu s dítětem v ústaní výchově? A ještě jeden dotaz: najdu někde výčet činností, pro které musím mít jako SAS pověření k vůkonu SPOD? (např asistovaný styk)

Moc děkuji, Hamanová
3. 1. 2014, 09:03   odpovědět na dotaz
x
x
Vedení pošty v organizaci.
Jakým způsobem a podle čeho má být vedená a ukládaná pošta a dokumenty v organizaci?
Jsme Občanské sdružení, poštu doručenou i odeslanou eviduje jednatelka v knize doručené a v knize odeslané pošty. Ale pouze nějakou, prý jenom tu obyčejnou. Další poštu má u sebe předseda organizace. Nemá na to knihy, ale údajně má evidenci v počítači. Jenomže důležité dokumenty odmítá ukázat, natož seznámit s jejich podrobným obsahem ostatní členy organizace a to ani po výslovném požádání.
V současné době je v jednání koupě a směna pozemků pro organizaci, jedná se o nemalé finanční částky, týká se to všech členů organizace. Celá věc je ještě dále komplikovaná tím, že se následně bude část nových pozemků společně se stávajícími pozemky organizace rozprodávat pouze některým členům do soukromého vlastnictví, zbytek pozemků (nových i stávajících) na společných plochách se rozprodá všem, ale podle podivného klíče někomu víc, někomu míň, přestože je budou všichni užívat stejným dílem se stejnými právy.
Mně se zdá, jako když si s námi skupinka aktérů hraje na slepou bábu. Nejhorší na tom je, že jim to všichni baští a chovají se jako stádo ovcí. Když se má o něčem hlasovat, tak automaticky zdvihají ruku, aniž by o věci přemýšleli anebo si vyžádali čas na rozmyšlenou.
Je nebezpečí, že při takovémto stavu evidování a ukládání pošty, si předseda může zpětně vyrobit anebo upravit jakýkoliv dokument anebo jiný dokument zapřít. Kdykoliv si udělá novou sestavu evidence pošty z počítače, tu bude opět vydávat za platnou a nikdo mu nic nedokáže.
Má se také evidovat emailová korespondence?
Je vedení dvojího druhu pošty (nějaká u jednatelky a nějaká u předsedy) mimo centrální evidenci přípustné?
Jaká je pomoc v této zapeklité situaci?
Díky.
Občanské sdružní - neplátce DPH. Pořádá školení, které lektoruje zahran.osoba z EU (na fakturu). Je nutná registrace k DPH a podávání přiznání? V případě, že ANO, jak je to s ostatními doklady (nákladové+výnosové).Vedl.činnost nemáme.
Dobrý den, jsme občanské sdružení pod ičo 26518511 a rádi bychom věděli co vše musíme změnit a popřípadě kam bychom se mohli obrátit na případné vytvoření nových stanov.
Dobrý den,
nadační fond získává finanční prostředky k účelu, pro který byl zřízen, vlastní činností (výnosy z poskytovaných služeb-pořádání táborů a vzdělávacích aktivit) a tyto výnosy přerozděluj jiným organizacím fe formě nadačních příspěvků (konkrétně gymnáziu na podporu vzdělávání). Jsou tyto výnos předměte daně z příjmu, nebo lze výnosy převést rovnou do fondů (911) a z těch poskytovat nadační příspěvky? Nebo lze poskytovat nadační příspěvky až z čistého zisku? Děkuji za odpověď.
Prosím Vás, jak mám zaúčtovat prodej pozemku, který mám zařazen v účetnictví:
1/při přechodu na podv.účetnictví byl zařazen pozemek do počátečního stavu - oceněn dle metodiky- k 1.1.2012: 031/901...cena .8.000,-
2/10.8.2013 prodej pozemku v částce 163.400,- přijato na bankovní účet.
3/daň z převodu nemovitosti vyčíslena na 6.563,- Kč a podáno přiznání k dani z převodu nemovitosti. Jaké budou prosím konkrétní předkontace týkající se prodeje a vyřazení pozemku z evidence?
Děkuji. Kolářová.
Dobrý den, jsme nezisková organizace (sportovní) prosím o radu jak zaúčtovat námi vyplacenou výhru v turnaji.Děkuji Danišová
Dobrý den.

Na představenstvu místní skupiny jsme se dohodli, že osobě, která vykoná službu pro naší organizaci, náleží 50% odměna z celkové částky za službu. Jak toto právně ošetřit, aby toto bylo doložitelné ve všech směrech, hlavně v účetnictví. V zápisu ze schůze předsednictva je již dohoda o podílu zapsaná... děkuji.
dobrý den, jsme obč.sdružení,které vzdělává lidi v oboru psychologie-ať už lékaře, či sociální pracovníky. Nevím,zda se vejdeme do §57,jelikož jsme překročili 1milion za 12měsíců.Máme akreditaci pro zdravotnictví.děkuji
16. 4. 2013, 22:55   odpovědět na dotaz
Jana
Dobrý den, pokud bychom chtěli pro naše členy občanského sdružení, tělovýchovné jednoty zakoupit pobytový zájezd, vybraná částka od účastníků by se rovnala fakturované částtce, jednalo by se pro nás jako o nakoupenou službu ? Jak by se to dotklo DPH a DzP? Děkuji
8. 4. 2013, 14:48   odpovědět na dotaz
ella.fos
Dobrý den, ráda bych se zeptala, po jakou dobu jsme povinni uchovávat spisovou dokumentaci uživatele a jak dlouho lékařský posudek, který pro poskytování služby potřebujeme?
Děkuji moc za odpověď
Dobrý den, jsme občanské sdružení do 31.03.2013. Od 01.04.2013 jsme přešly na obecně prospěšnou společnost. Jak mám uzavřít OS a jak komunikovat s Finančním úřadem ohledně vzniku nové OPS? Děkuji
23. 3. 2013, 20:06   odpovědět na dotaz
Veronika
Dobrý den, pořádáme jednou za rok jednodenní akci zaměřenou na trávení volného času celé rodiny (děti, teenageři, rodiče). Mohl byste nám prosím poradit, zda by bylo pro nás výhodné založit o.s. či si udělat živnostenský list, pokud na této akci prodáváme pivo a čaj a vybíráme symbolické vstupné? Děkuji Vám.
Jak zaúčt. dar z Nadač. fondu na rekonstrukci stavby centra? Kč jsme obdrželi 2012 a práce budou 2013. Děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala - může zakladetel o.p.s. této o.p.s. fakturovat za práce spojené s realizací cílů o.p.s.? Moc děkuji za odpověď.
10. 2. 2013, 22:02   odpovědět na dotaz
(Pavla)
Dobrý den, musím mít jako ředitelka MŠ souhlas starostky, jako mého zřizovatele, že mohu podnikat jako OSVČ v jiném oboru na vedlejší činnost?
Dobrý den. Jsme příspěvková organizace a měla bych dotaz ohledně skladu s galanterií. V roce 2008 škola zrušila obor krejčová a na skladě zůstalo plno nití, jehel, atd. Bohužel předešlé vedení to nechalo ladem, plno věcí se asi i postrácelo a nyní přišel nový pan ředitel a rozhodl se zbytek galanterie prodat v našem krámečku. Problém je v tom, že mi už nejsme schopni zjistit, která nit stála 22,-, která nit 55,- atd. Nevíte co s tím?
Děkuji za radu
28. 9. 2012, 08:30   odpovědět na dotaz
Monika Vaňková
Dobrý de.Mám dotaz ohledně vrácení daně.Pracovala jsem leden-květen.Na úp jsem byla od červen-září.Mám Hpp od října.Když podepíšu potvrz.o zdanitelných příjmech musím přinést tomuto zaměstnavateli i doklad o zdanitelných příjmech z bývalého zaměstnání?A co z úp?Nebo co musím doložit?Vzhledem k roztržkám a evidenci na úp bych měla mít nárok na vrácení daně.A nechci o to přijít.Děkuji vám za odpovědi.
Dobrý den, jsem účetní zájmového sdružení právnických osob a ráda bych požádala o konzultaci v oblasti darů.
Pokud členové sdružení pošlou členský příspěvek vyšší, než je uvedeno ve stanovách, je tento rozdíl považován za dar? Pokud ano, je tento dar předmětem daně darovací a ne daně z příjmu? V případě existence dar.smlouvy a taxativ.vyjmen.účelů lze uplatnit osvobození od darovací smlouvy?
Neexistuje nějaký předpis omezující poskytování darů z.s.p.o. Děkuji za odpověď Hanzlíková
Dobrý den. Jsme občanské sdružení pro lidi s idiopatickými střevními záněty (IBD). Letos chceme vyhlásit soutěž, kdy naši členové budou volit nejlepší "IBD" zdravotní sestru. Zajímalo by mne jak zaúčtovat finanční odměnu či nákup věcného daru, který vybraná "IBD" sestra obdrží. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. V málotřídní škole uvažujeme o založení nadačního fondu pro získání příspěvků od rodičů a dalších přátel školy. Náš dotaz je, zda nadační fond při svém fungování může přímo proplácet tyto náklady: odměny žákům, cestovné na soutěže, občerstvení, materiál, popř. část provozních nákladů školy? Děkuji za odpověď.
13. 5. 2012, 12:00   odpovědět na dotaz
josef
na jakou adresu mejlovou umistnit rozvahu a výkaz zisku a straty
Dobrý den. Máme chráněnou dílnu, která je složena ze tří zaměstnanců, pro zkvalitňování životů marfanyků. Nic nevyrábíme. Musíme ČSSZ platit daň za zaměstnanost? Je pro nás těžké si na sebe vydělat a ne tak ještě vydělávat na daně pohým fundraisingem.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, musí od 1.1.2012 vést neziskovky, které dostávají dotace podvojné účetnictví?
Děkuji za odpověd.
16. 12. 2011, 14:25   odpovědět na dotaz
Správa bytů
Dobrý den, potřebuji poradit se zahajovací rozvahou. Ke dni 1.6.2011 bylo založeno občanské sdružení, jehož hospodářskou činností je správa bytů v sociálně slabé oblasti. Potřebovala bych poradit, jak sestavit zahajovací rozvahu? Musí v ní být uvedeny nějaká čísla či může znít na "nuly"? V měsíci květnu byl založen bankovní účet, takže jedině tam by byl počáteční zůstatek k 1.6.
Děkuji moc za pomoc.
12. 12. 2011, 16:40   odpovědět na dotaz
cirkev (Pavla)
Dobry den umim uctovat podvojne ucetnictvi jaky je rozdil pro neziskovou organizaci,nebo kde najdu nejake informace dekuji
Dobrý den,
potřebuji poradit, jak zaúčtovat odměny členů správní rady obecně prospěšné společnosti a dále náhradu za ztrátu výdělku. Děkuji za odpověď.
13. 10. 2011, 19:53   odpovědět na dotaz
M.
Dobrý den, mám dotaz ohledně darovací daně. Před pěti lety byla pořízena nemovitost na hypotéku. Na nemovitost je podílové spoluvlastnictví dvou lidí, kteří spolu žili ve společné domácnosti. Nyní se rozcházejí a jeden chce převést svůj podíl nemovitosti prostřednictvím darovací smlouvy na druhého. Jak je to s darovací daní v tomto případě, pokud by se druhý z partnerů odstěhoval před převodem nebo po převodu? Jaké jsou v tomto případě podmínky osvobození od darovací daně?Děkuji.
Dobrý den,
nevíte, prosím, náhodou někdo, zda se týká povinnost refernčních zkoušek pro řidiče firemních vozidel i neziskových organizací, resp. občanského sdružení? Naše divadlo, občasnké sdružení, zakoupilo dodávku a potřebovali bychom vědět, kdo a za jakých okolností ji smí řídit. Máme pouze členy sdružení, zaměstance nemáme žádné.
Děkuji
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat, jak může naše OS docílit zvýšení výdajů tak, abychom neplatili tak vysokou daň. Lze např.pořádat pro členy sdružení nějaký zájezd či akci a dát tyto náklady do výdajů ? Děkuji Vám předem za odpověď. Svatošová
Dobrý den, můj dotaz se týká ohledně daně z výhry. Vyhráli jsme v klikací soutěži na internetu (www.conasbavi.cz) cca 7000Kč, a prý tato částka podléhá dani z výhry. Jak se to účtuje v účetnictví? Kolik je daň z výhry? Jsme občanské sdružení. Děkuji.
Dobrý den,
mohla byste mi poradit ohledně zaúčtování přijatého finančního daru ,které přijalo ob.sdružení ?Je lepší tyto částky na knihu přijmout jako dar nebo jako přípěvek?A co ohledně dph?OS je plátcem.
Děkuji za odpověď na dotaz.Nová M.
14. 6. 2011, 21:07   odpovědět na dotaz
Permakultura (rs)
Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem účtovat NNO, kde právní formou je "organizace s mezinárodním prvkem" (zák. 116/1985) a jaké jsou odlišnosti v účetnictví od občanského sdružení?
Dobrý den,

pořádáme benefiční akce.Od sponzorů dostaneme finanční prostředky, za které akci uspořádáme. Finance dostaneme na základě smlouvy o spolupráci,ve které se my zavazujeme poskytnutím reklamy. Jemi jasné, že přijaté peníze podléhají zdanění.Mohu ale proti nim použít náklady spojené s realizací akce jako výdaj? Děkuji.
Dobrý den,
Jak zaúčtovat příspěvek z fondu hejtmana (zmírnění následků životních katastrof ) financování akce Jaro na zámku,financování aktivit v rámci této akce.
Dobrý den, jsme občanské sdružení (mateřské centrum) a získali jsme dotaci od MPSV, kde je povinnost kofinancování 30%. Je možné část těch peněz kofinancovat DAREM??? Noviny, které spadají pod město, jsou ochotné dát nám DAREM inzerci každý měsíc v hodnotě 10x 1500 Kč. Jaké dokumenty musíme mít? Stačí darovací smlouva? (není potřeba faktura či nějaký jiný doklad?) Je možné uvést ve smlouvě něco, co nás osvobodí od darovací daně (inzerce a komerční články budou o činnosti MC, pozvánky pro rodiče a jejich děti na naše akce,...)? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
mohu při účtování v zájmovém sdružení právnických osob
používat roční kurz tedy vydaný ČNB vždy k 1.1. příslušného roku? Moc
děkuji za odpověď
25. 2. 2011, 10:00   odpovědět na dotaz
Lucie Kamenická
Dobrý den,
zakládáme o.s., naší činností bude provoz chráněné dílny a poradenské centrum (sociální aktivity). Můžete mi prosím poradit s účetním programem pro neziskovky, který opravdu funguje? Děkuji za informace.
Dobrý den, naše organizace účtuje v hlavní i vedlejší činnosti.Na vedlejší činnost se během roku neúčtují náklady, ale v závěru roku lze převést část nákladů z h.č. do v.č. vypočteným koeficientem. Zajímalo by mne, zda musím tímto koeficientem převést část ze všech nákladových účtů ( pak mi vychází ztrátová v.č.) nebo zda si mohu některé nákladové účty vybrat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, dostali jsme věcný dar /6 dřevěných kasiček/, který nám bude sloužit při vybírání příspěvku na opravu varhan.
Poradíte mě jak účtovat?
Chrámový sbor pořídil CD, které bude NF prodávat a zisk půjde na opravu varhan. Poraďte mě prosím jak dostat CD do účetnictví a jak dál účtovat.
Děkuji. Iva Olivová
10. 11. 2010, 22:14   odpovědět na dotaz
Dagmar Hanušová
Obč.sdr. má ve stanovách: vyhlašování autorské soutěže písní.Jak bude zdaněna odměna autorům za 1-3místo
v soutěži /3x20000,- /.Doposud bylo vypláceno autorům s upozorněním, že si provedou zdanění podle zákona č.586/92Sb. Děkuji za ochotu. Hanušová
Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení mého dotazu: Dle jakého zákona, vyhlášky se proplácí, náleží rozhodčímu ošatné? Děkuji.
25. 10. 2010, 14:50   odpovědět na dotaz
Petr Novorný
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jakou odpovědnost nese správní rada o.p.s. či o.s., pokud tato společnost vykazuje účetně ztráty a tyto ztráty se stále prohlubují? Může dojít k tomu, že ztrátu bude muset správní rada či členové společnosti hradit ze svého majetku?
A ještě bych se rád optal, v případě o.p.s. je sice zakázáno přerozdělování zisků mezi zaměstnance, ale plat za poskytované služby mohou ze zisků pobírat?
Děkuji
Dobrý den, naše o.p.společnost chce poskytnout finanční příspěvek členům správní a dozorčí rady na pokrytí nákladů spojených s vykonáváním jejich funkce, který byl schválen usnesením na jednání OPS. Podléhá tento příspěvek odvodům-dani, popř. pojištění? Děkuji.
Dobry den přebrala jsem fuknci hospodářky a chci se zeptat na pár učetních věcí : jak účtovat příspěvek trenérovi fotbalu na telefon Děkuji

Katalog neziskovek

Přihlášení do systému:

IČ: Heslo:
17. 2. 2019
Svátek má Miloslava.

Vyhledat fulltextem


Krátké zprávy

7. června 2018

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2017

Ke stažení:

16. prosince 2016

Seznam NNO ve Zlínském kraji 2016

Ke stažení:

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Kde se diskutuje

 
© 2019 Zlínský kraj | Vyrobilo Vergilio